Saunování – pravidla a zásady
centrum vaší relaxace
Saunování – pravidla a zásady
Saunování má blahodárné účinky na zdraví člověka a přispívá k očistě i posílení celého organismu člověka. To však jen za určitých pravidel. Mnoho lidí totiž nezná vhodný postup při saunování, a tím snižují jeho účinky. Správné saunování však dokáže posílit nejenom tělo, ale také mysl člověka.
Příznivé účinky saunování:
- podporuje prokrvení tkání
- posiluje imunitní systém
- zvyšuje vylučování odpadních látek z organismu
- zvyšuje odolnost proti nachlazení a virózám
- zlepšuje dýchání
Zásady správného saunování
Pokud se chystáte do sauny, vždy se před prvním vstupem nezapomeňte řádně osprchovat a osušit. Prohřívejte se v prostorách sauny zásadně bez plavek. Umělá vlákna se totiž mohou příliš rozehřát a tím mohou na pokožce pálit, nebo by mohlo dojít k zapaření kůže a vzniku nepříjemné vyrážky. Proto při pobytu v sauně používejte pod sebe pouze ručník, osušku nebo prostěradlo, které ochrání vaše tělo před spálením o rozpálenou lavičku.
Vhodná poloha při saunování je poloha vleže na lavici. Organismu totiž více vyhovuje rovnoměrné působení tepelné energie. Pokud se saunou začínáte, doporučuje se začít u spodních lavic, kde je teplota nižší než u lavic horních.
Časový limit v sauně
Časový limit pro prohřívání je u každého individuální. U dospělých je to zhruba kolem 12 – 15 minut při teplotě 80 – 90 stupňů Celsia, u dětí (podle věku) je to orientačně kolem 5 – 8 minut při teplotě 70 – 80 stupňů Celsia. Pokud během určité doby začínáte pociťovat pocity nevolnosti, přemístěte se buď na nižší lavici, kde je nižší teplota, nebo prohřívání ukončete.
Po saunování
Po saunování se tělo ochlazuje prudkým snížením teploty pomocí studené vody. Ti, kteří se na to necítí, se mohou ochlazovat postupně od nejvzdálenějších míst směrem k srdci. Po saunování je nutné zchladit také hlavu, díky čemuž se vyhnete bolestem hlavy nebo červenání. Po zchlazení těla se pečlivě utřete, zhruba čtvrt hodiny relaxujte a dodejte svému tělu potřebné tekutiny. Celý tento cyklus se provádí několikrát, nejčastěji 2 – 3x.
Po celkové proceduře se opláchněte bez použití mýdla a šamponů. Je to z toho důvodu, že póry na těle jsou vlivem vysoké teploty roztažené a následné omytí přípravky by mohlo kůži podráždit.
Mýty o saunování
O saunách panuje mnoho mýtů a omylů. Mezi nejběžnější patří:
- Rychlejší nastydnutí – Při saunování se naopak posiluje obranyschopnost organismu, tím nemají viry ani bakterie šanci. Proto je u lidí, kteří pravidelně navštěvují saunu, menší pravděpodobnost nachlazení nebo vypuknutí virózy.
- Saunování zatěžuje srdce – Pravidelné saunování má pozitivní vliv nejenom na posílení imunity, ale tak na posílení kardiovaskulárního systému. Tím dochází k celkovému posílení funkce srdce, cév i krevního oběhu.
- Rychlejší hubnutí – Sauny přispívají k regeneraci těla a jeho očistě. Díky tomu se zbavíte škodlivých látek v těle a tím předcházíte vzniku celulitidy. I přesto ale sauny nedokážou nahradit pravidelní pohyb.
- Saunování způsobuje unavenost – Je tomu přesně naopak. I když je člověk ihned po saunování mírně unavený, tak celkově sauna každého nabíjí energií. Díky sauně dochází ke zlepšení toku krve, dochází k odstranění stresu a nervozity a tělo si celkově odpočine.
Sauna a děti
Chodíte rádi do sauny a chtěli byste začít brát sebou i děti, jen nevíte, kdy je správný čas a jaká by měla být optimální teplota? Saunování dětí je prevencí proti běžným nemocem, onemocněním horních cest dýchacích nebo má příznivý vliv na léčbu astmatu.
Věk dítěte
Finové saunují své děti už po dvou týdnech od porodu, u nás se začíná o něco později. Saunování dětí je vhodné už od tří měsíců. Lepší je však začít brát děti do sauny před nástupem do mateřské školy (tedy ve věku 2,5 – 3 let), neboť dokážou vyjádřit své pocity z neobvyklého prostředí. Pro takto malé děti se nedoporučují veřejné sauny.
Optimální teplota
Jelikož se děti zahřívají mnohem rychleji než dospělí, měli by kojenci a mladší batolata být v sauně jen krátce (maximálně do 3 minut). U větších dětí by se nemělo přesáhnout 5 minut. Co se týče teploty v sauně, nejteplejší místo je cca ve výšce 175 cm, kde je teplota max. 90 stupňů Celsia. To znamená, že děti by měly v sauně pobývat především ve spodní části, kde se pohybuje teplota kolem 65 stupňů Celsia.
Výhody saunování u dětí:
- posílení imunity dítěte
- vyvolání chutě k jídlu
- uklidnění dítěte
- hluboký spánek
- prevence proti onemocněním horních cest dýchacích
Jak se chovat v sauně?
Do sauny nechoďte s příliš plným žaludkem, ale ani hladoví. Jídlo totiž zatěžuje náš krevní oběh, a jelikož sauna má krevní oběh zrychlit, v případě přejezení to nebude efektivní. Navíc žaludek má v horku s trávením větší práci, tudíž by se vám mohlo udělat nevolno. Doporučujeme najíst se cca 2 hodiny před saunováním a pak se dát jen lehkou svačinu.
Dbejte na hygienu
Před vstupem do sauny se osprchujte, umyjte mýdlem a dobře se osušte! Díky sprchování ze sebe smyjeme špínu a nečistoty a díky osušení se budete lépe potit. V případě, že byste zůstali mokří, účinky detoxikace by byly pomalejší.
Do sauny vstupujte nazí bez plavek, pouze s ručníkem nebo prostěradlem. V plavkách se totiž snadno zapaříte, což může vést ke vzniku nepříjemných vyrážek. Ručník či prostěradlo ale mají vyšší funkci než skrytí každého kousku těla. Jde hlavně o hygienu! Proto dbejte na to, aby ručník či prostěradlo pokrývalo celou plochu, na které sedíte, ležíte či máte položené nohy. Před saunováním rovněž doporučujeme odložit všechny šperky a hodinky, které se v sauně značně rozpalují.
Pokud nejste na saunování zvyklý, doporučujeme držet se v dolní části, kde jsou teploty nižší, a zároveň je lepší si lehnout. Při sezení se může někomu zatočit hlava, zejména těm, kteří saunu pravidelně nenavštěvují.
Po saunování se vysprchujte!
Absolutně nehygienické je, když člověk po návštěvě sauny skočí zpocený do bazénu. Bazén k tomu není určený. Navíc berte v potaz, že jej navštěvují i další lidé. Takže po saunování se vždy osprchujte ve sprchách k tomu určených.